İflas Aşamasına Gelmişlerdi! Türkiye’nin En Ünlü AVM’lerinin Kime Satılacağı Belli Oldu

İçlerinde Marmara Forum ve Forum İstanbul’un da yer aldığı 9 AVM, yaklaşık 600 milyon euro borç ile mahkemelik olmuştu.

Alacaklılar, Forum AVM’leri için iflas kararı talep ederken, mahkeme 1 yıllık kesin mühlet kararı vermiş ve alışveriş merkezlerini haczedilemez ilan etmişti. Söz konusu gelişmeleri halktv.com.tr’den Dinçer Gökçe kamuoyuna duyururken, büyük bir borç batağına giren AVM’lerin satışına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

AVM’LERİ SATIN ALMAK İSTEYEN 3 HOLDİNG BULUNUYOR

Gazete Oksijen’in haberine göre borç batağına saplanan alışveriş merkezleri için 3 dev holding girişimde bulunuyor. Gayrimenkul piyasasından edinilen bilgilere göre alıcılar arasında Yeni Gimat GYO, Nata Holding ve Rönesans GYO gibi sektörün devleri yer alırken, satışa konu bedel henüz ortaya çıkmadı.

SATIŞ İŞLEMİ OLMAZSA İFLAS KARARI ALINABİLİR

Türkiye genelinde 9 AVM’si bulunan grup için geçici mühlet kararı veren mahkeme, atadığı komiser heyeti ile alışveriş merkezlerinin mali durumunun denetlenmesini talep etti. Bir yıllık süre içerisinde AVM satılmaz ve borçlarında dikkate değer bir düşüş görülmezse, mahkemenin 2025 yılı itibarıyla Türkiye’nin dev AVM’leri için iflas kararı alması bekleniyor.

Bu nedenle alışveriş merkezlerini elinde bulunduran şirketin, dev AVM’leri ilerleyen haftalarda satması muhtemel gözükmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir