Cezaevine Gönderilen Belediye Başkanının İsyanı! Özgür Özel: CHP’li Diye Günah Keçisi ilan Etmeyin

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Antalya’daki teleferik kazasına dair soruşturmada Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutuklanmasının ardından açıklama yaptı. Özel, dahli olanın gözyaşına bakılmaması ama CHP’li diye de günah geçisi ilan edilmemesi gerektiğini kaydetti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Antalya’daki teleferik kazasına dair soruşturmada Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutuklanasının ardından açıklama yaptı. Özel, dahli olanın gözyaşına bakılmaması ama CHP’li diye de günah geçisi ilan edilmemesi gerektiğini kaydetti. Özel, Soma, İliç gibi facialarda kamu görevlilerinin soruşturulmadığını kaydettiği açıklamasında mevcut durumun hukuki değil siyasi olduğunu belirtti.

Özel, “Soma’dan İliç’e hiçbirinde kamu görevlilerinin soruşturulmadığı gerçeği ortada iken bu karar hukuki değil siyasidir” dedi. Özel, açıklamasında “Kuşkusuz kazada dahli olan kim varsa kimsenin gözyaşına bakılmamalıdır. Bu kırmızı çizgimizdir (…) ama sırf partilimiz diye başkanımızı günah keçisi ilan edemezsiniz” ifadelerine yer verdi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Tutuklanan Kocagöz ifadesinde, belediye başkan adaylığı için 28 Kasım Aralık 2023’te ANET A.Ş.’deki görevinden ayrıldığını, genel müdürlüğü döneminde bakımların eksiksiz yapıldığını söyledi, bu döneme ait bakım belgelerini savcılığa sundu.

İstifa ettikten sonra 2024 yılında yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlara ilişkin bir bilgisi olmadığını bildiren Kocagöz, hazırlanan ön bilirkişi raporunu da hatalı bularak, “Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi” dedi. Teleferik tesisinde son bakımların ise 19 Şubat-4 Mart 2024’te yapıldığı ortaya çıkmıştı.

CHP: İSTİFA ETTİKTEN SONRA TELEFERİK 3 KEZ BAKIMDAN GEÇTİ

2004-2014 döneminde AKP’nin yönettiği Kepez Belediyesi’nde Başkan Yardımcılığı yapan Kocagöz, AKP’den ihraç edilince 2019 yerel seçimlerinde CHP’ye geçmişti. Muhittin Böcek’in belediye başkanlığını kazandığı seçimlerin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan ANET A.Ş.’nin başına getirildi. 2018 yılından itibaren Tünektepe Teleferik Tesisi’ni işleten ANET’in genel müdürü olan Kocagöz, Kasım 2023’te görevinden istifa etti, 31 Mart yerel seçimlerinde de CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek ise Kocagöz’ün istifasının ardından teleferiğin 3 kez ağır ve hafif bakımlardan geçtiğini açıkladı. CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı da “Bakım hizmetlerinin 2 ay olması gerekirken 35 gün oldu diye tutuklanmıştır. Belediye başkanının tutuklanması adaletin ve Kepez’de oy veren vatandaşın oylarının tutuklanmasıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir